הכנה במעבר לסביבת מגורים מותאמת

מעבר מחלל מגורים מרווח בו גרה משפחה במשך שנים רבות לחלל מגורים קטן יותר - דורש טיפול מיוחד יותר מאשר מעבר דירה רגיל. לעולם הוא יהיה מורכב וטעון יותר ממעברים אחרים. בטח כאשר מדובר בבית בו התגוררו אנשים שנים רבות ועתה הם נאלצים – מסיבה זו או אחרת – להיפרד ממנו. אי אפשר להפריז בעיני בתחושת השייכות לבית ולמקום ולכן חשוב לטפל בסיטואציה הזו בהרבה כבוד, הבנה של הקושי, הסתכלות על כלל המשפחה וניסיון.

הטיפול במצב של Downsize כולל (כמו בכל פרויקט – "איך זה עובד?") שלב של:

מיפוי - בו נבין ביחד מי נגד מי, נחליט איפה מתחילים ונבין מי הנפשות הפועלות).

מיון – לפי החלל אליו עוברים והצרכים המשתנים של בני הבית, נבין מה צריך לעבור איתנו, וממה אנחנו נפרדים. הכל יעשה בכבוד לאנשים שמתגוררים בבית ושגרו בבית ובשיתוף פעולה עם כולם.

מסירה – לחפצים שלא נוכל להעביר לבית החדש נשתדל מאד למצוא בית או שימוש חלופי באמצעות מכירה, תרומה או מחזור.

מיקום – אחרי ההובלה, נמצא מקום לכל החפצים בבית החדש, כאשר המטרה היא להרגיש כמה שיותר מהר בבית, ולתת כבוד ומקום לזכרונות מהבית הישן.

כששלב המיון והמסירה נעשים בצורה מתוכננת ומקצועית, ועוברים רק עם הדברים שצריך ושיש מקום אחסון שיקלוט אותם בבית החדש - כל התהליך נהיה פשוט יותר.

ועצה:

בגלל מורכבות הסיטואציה והצורך לטפל בה בעדינות אני תמיד ממליצה לא להמתין לרגע האחרון עם קבלת סיוע. אני מציעה לנסות ולהימנע מתהליך המיון בבית החדש – זה מלחיץ להגיע עם עשרות ארגזים לדירה קטנה, כשלא ברור איך כל החפצים ימצאו מקום.

ועוד משהו:

במצב של Downsize ההתערבות של צד שלישי אוביקטיבי היא חשובה ממש – מעבר לחסכון בזמן של בני המשפחה, יש יתרון גדול שמי שעובר עם בני המשפחה את המיון הוא גורם שלישי ואוביקטיבי. בני המשפחה נוטים להתעכב על חפצים, להתקשות להפרד. כך, תהליך המיון והמעבר יכול לקחת זמן רב מהצפוי ולהיות הרבה פחות אפקטיבי. יתכן גם שיעלו רגישויות לגבי חפצים אלו ואחרים, ואולי אפילו חיכוך או ריב סביב המצב המורכב. כדי למנוע מראש את המצב הזה – כדאי להעזר בבעל מקצוע מנוסה.  


  • "דנה יקרה, רוצה שוב להודות לך על העזרה שלך. מעבר דירה הוא מאמץ פיזי ונפשי גדול! ואת בעזרת כישוריך, שכלך, והאינטליגנציה הרגשית המיוחדת שלך הצלחת לגרום לנו לצלוח את המשימה בשלום ולהותיר אותנו נפעמים. מעריכים ומוקירים אותך. שלך בידידות, חנוך ודבורה"

    חנוך ודבורה מהרצליה
    זוג מקסים, עבר מדופלקס גדול בו גר 35 שנים לדירה קטנה ונהדרת